Mikrobiyoloji


Mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıkların teşhisini koymak, tedaviye yön verici bulguları saptamak, tedavi için kullanılacak ilaçların seçimine yardımcı olmak ve enfeksiyon hastalıklarının tanılarının konulmasını sağlamak klinik mikrobiyolojinin çalışma alanlarıdır. Hastanemiz mikrobiyoloji laboratuarı bir mikrobiyoloji uzmanı sorumluluğunda hizmet vermektedir.. Normal poliklinik istemleri sabah 8 akşam 4 arası mesai saati içinde bakılmaktadır. Kan alımı saat 08:00 ile 11:00 arası yapılmaktadır. Sonuçlar tahlilin türüne göre gün içerisinde verilmektedir.

Eliza : Testlerin çalışma yöntemidir. Bu yöntemle hastanemizde bakılan testler

HBsAg, Anti HBs , Anti HBc IgM, Anti HBc IgG, Anti HAV IgM, Anti HAV IgG, Anti HCV, Anti HIV, Anti ToxoIgG, Anti Toxo IgM, Anti Rubella IgG, Anti Rubella IgM dir.

Hemogram : Tam kan sayımıdır.Vücuttaki kan miktarının ölçülmesidir.

Sedimantasyon : Kan Hücrelerinin saatteki çökme hızıdır.Enfeksiyon durumlarında yükselir.

Seroloji : Vücutta bulunan Spesifik Protein testlerinin ölçümünün yapıldığı bölümdür.

-Brucella

-Salmonella

-Brucella Tüp Metodu

-Salmonella Tüp Metodu

-TPHA

-VDRL

-Monospot

Gaita : Dışkıdaki mikroskopik (direk bakı ve parazitolojik incelemeler)testlerin yapılmaktadır.

Selofan Bant ile Dışkı Araştırılması : Özellikle Enterobius vermicularis (Kılkurdu) yumurtalarının saptanmasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bant yöntemi parazit aranacak kişiye sabah tuvaletini yapmadan ve makat bölgesinin temizliği yapılmadan önce uygulanmalıdır. Arka arkaya en az 3 örnek alınması parazit yumurtası bulunma şansını arttırır.

Parmak Ucu Kanı : Ameliyat öncesi hastaların Kanama, pıhtılaşma zamanı ölçümü için alınan kan numunesidir.

Kültür Antibiyogram : İnsan vücudundaki enfeksiyonlu bölgeye tedavi verilmeden önce hangi ilacın etkin olduğunu ve mikrobun türünün tespit edilmesi için yapılan testtir.Aşağıdaki kültürler yapılmaktadır.

Boğaz, idrar, balgam, gaita,yara kültürü, mantar kültürü, BOS ve steril vücut sıvıları kültürleri, vajinal kültür, meni kültürü ve antibiyogramları

Spermiogram Testi : Testi yaptırmadan önce 3-4 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Dışarıdan getirilecek örneklerin en fazla yarım saat içinde laboratuvara ulaştırılmasına özen gösterilmelidir

Tüberküloz ARB bakı : Örneklerde asidorezistan boyanan bakterilerin saptanmasında kullanılmaktadır
© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Aliağa Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.