Göz Hastalıkları


Dr. Uğur KARAGÖZ,Dr.Esin Tunca Kırıkkaya (Göz Hastalıkları Uzmanı)

1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz kliniğinde ihtisasını tamamlayarak göz hastalıkları uzmanı oldu. 2000 yılına kadar Malatya?da, 2000 yılından itibaren de Aliağa?da çalışmaktadır. Halen Aliağa Devlet Hastanesi?nde görev yapmaktadır.

Aliağa Devlet Hastanesinde rutin göz muayenesi yapılmakta, ayrıca göz kapağı, piterjium, katarakt, strabismus ve glokom ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Katarakt Nedir ?

Katarakt göz merceğinin yaşla birlikte yoğunluğunun artması sonucu berraklığını kaybederek bulanmasıdır. Böylece ışık görme merkezine ulaşamayacak ve az görme olacaktır.

Katarakt en sık yaşa bağlı gelişir. Ancak doğuştan, travmaya bağlı ve bazı sistemik ve göz hastalıkları sonucu erken yaşta da ortaya çıkabilir.

Kataraktın en önemli belirtisi bulanık görmedir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisi, fakoemülsifikasyon metodu ile kataraktlı merceğin alınması ve yapay göz içi merceğinin yaklaşık 3 mm?lik bir kesi yerinden yerleştirilmesidir. Ameliyat mikroskop altında yapılır, yaklaşık 30 dakika sürer. Ancak sert kataraklarda ekstrakapsüler katarakt ameliyatı da uygulanır.

Glokom Nedir ? Tedavisi Nedir ?

Glokom çoğunlukla göz tansiyonun yükselmesine bağlı göz sinirinin tahrip olmasıdır. En önemli hasta şikayeti sinsice ilerleyen görme azlığıdır. İlk basamak tedavi, göz tansiyonunu düşüren damlalarla yapılır. Ancak yeterli düşüş sağlanamazsa lazer tedavisi ve ameliyat da uygulanabilir.Glokom her durumda sıkı takip gerektiren bir hastalıktır.Tedavinin başarısında en önemli etken erken teşhistir.

Şaşılık

Gözlerin paralel bakmaması durumudur. Kaymalar,içe,dışa,yukarı ve aşağı olabilir.Özellikle çocukluk dönemindeki kaymalar göz tembelliğine sebebiyet vereceğinden erken teşhis edilmelidirler.En sık kayma tipi içe kaymalardır ve bunların da büyük çoğunluğu gözlük ve kapama tedavisi ile büyük oranda düzelirler.Bu tedavilerin yeterli kalmadığı durumlarda ameliyat gerekebilir.

Şeker Hastalığı ve Göz

Şeker hastalığı(diabet),tüm vücuttaki küçük damarların duvarında tahribiyet yapan bir hastalıktır. Dolayısıyla gözün retina tabakasının damarlarında da tahribat yaparak kanama ve sıvı birikimine neden olur. Tahribatın derecesi şeker hastalığının kontrolü ve hastalığın yaşı ile yakından ilgilidir. Özellikle şeker hastalığın yaşı 10?un üzerinde ise risk artmaktadır. Eğer şeker hastalığına bağlı kanamalar saptanmışsa ve kanamalar başlangıç düzeyinden fazla ise laser tedavisi (Argon laser) yapılır. Görme korunur. Ancak çok ileri evrelerde ameliyatta mümkündür.

 

alt

Damla veya igne ile anestezi yapıldıktan sonra 3 mm lik özel bir kesi ile göz içine girilir.

alt

Göz içine özel jöle kıvamında koruyucu madde verilir.

alt

Kataraktlı merceğin ön zarında yuvarlak bir pencere açılır.

alt

Zar ile sert kısım arasına sıvı verilerek sert kısım serbest hale getirilir.

alt

Fako aleti ucu ile katarakt merkezinde bir oluk açılır.

alt

Katarakt olukta kırılır ve daha küçük parçalara ayrılarak fako ucu ile emilir.


alt

Küçük katarakt kalıntıları yıkanır ve emilir.

alt

Temizlenen kese içine jöle kıvamında madde konulur.

alt

Özel enjektör sistemi ile 3 mm lik kesiden katlanır göziçi lensi enjekte edilir.

alt

Yara yerine dikiş konulmaz. Ameliyat bitmiştir. Mercek yerindedir.

 

Göz Hastalıkları bölümündeki uzman doktorlarımız: Dr. Uğur KARAGÖZ, Dr. Esin Tunca Kırıkkaya

 
© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Aliağa Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.