Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI DEPARTMANI

Aliağa devlet hastanesinde çocuğunuzun doğumundan itibaren gerekli tüm sağlam çocuk takipleri ve gerektiği taktirde tedavileri hem ayaktan  Çocuk Polikliniğimiz  de hem de yatarak  Çocuk Servisimiz  de yapılabilmektedir. Yenidoğanın kısa süreli takibi için iki adet küvez, yenidoğan sarılığı için dört adet fototerapi cihazımız, üsten ısıtmalı iki adet bebek yatağımız, yenidoğan yoğun bakımı gerektiren bebeklerin transferi için bir adet transport küvezimiz bulunmaktadır. Hastanede yatarak tedavi görmesi gereken çocuklarımız için 11 yataklı Çocuk Servisimiz, ayaktan tedavi için 2 adet çocuk polikliniğimiz bulunmaktadır. Bu şekilde çocuğunuzun yerinde ve zamanında tedavi edilmesi sağlanmaktadır.Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Aliağa devlet hastanesinde çocuklarımızın sağlığının emin ellerde olduğunu hissedeceksiniz.

Sağlıklı yenidoğan ünitemizde annelere ilk bebek bakımı ve emzirme eğitimi verilmektedir. Hastanemiz öncelikle anne sütü ile beslenmenin bebeğin gelişimindeki önemini annelere her fırsatta hatırlatır. Bu doğrultuda, yenidoğan bebeklerimizin ilk 6 ay sadece anne sütü almaları ebe ve hemşirelerimiz ve çocuk doktorlarımız tarafından desteklenir. Ayrıca tüm yenidoğan bebeklerimizden dünya standartlarına uygun olarak ilk 48 saatleri dolduktan sonra hastanede yatıyorlarsa metabolik hastalık ve hipotiroidi taraması için topuk kanı alınmakta,48 saatten önce taburcu ediliyorsa mutlaka aile hekimine yönlendirilerek taburcu edilmektedir. Hastanemizde doğan tüm yenidoğanlar uzman çocuk hekimi tarafından rutin olarak muayne edilmekte, birinci haftada kontrole çağırılmaktadır. Total bilirubin ölçümleri topuk kanından bir damla kanla yapılabilmektedir. İkinci ayda rutin kalça USG radyoloji uzmanımız, ortopedi uzmanımız tarafından yapılabilmektedi

ÇOCUK SERVİSİ

Çocuk Servisimiz de 7 oda bulunmakta,2 odamız yenidoğana ayrılmıştır. Servisimiz hem hastalarımız hem de yakınları için en uygun ve rahat ortamı hazırlamak üzere planlanmıştır. Odalarımızdan 4 tanesi iki kişilik olup içinde tuvalet bulunmaktadır. Bir odamız 3 kişiliktir. Tüm odalarımızda televizyon bulunmaktadır. Servislerimizde konularında eğitimli pediatrist (çocuk doktoru) ve hemşirelerimiz görev almaktadır. 
Sağlıklı Çocuk ve hasta çocuk takiplerimiz, polikliniklerimizde haftanın 5 günü yapılmaktadır.

Çocuk bölümündeki uzman doktorlarımız: Uzm.Dr. Tinatin Gelenava


 

 
© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Aliağa Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.